۱۳۹۳ دی ۲۲, دوشنبه

کارگاه شبیه‌سازی با نرم‌افزار DFTB

چندی پیش که با دکتر نیک عمل صحبتی داشتم ایشان نرم افزاری را به من معرفی کردند، یعنی DFTB که مخفف  Density Functional based Tight Binding است. این نرم افزارامکان شبیه سازیهای نسبتا طولانی با دقت کوانتمی را امکان پذیر میکند. 

مشکل اساسی نرم افزارهای دینامیک مولکولی کوانتمی، حجم زیاد محاسبات و ضعف آنها در محاسبات برای مدت زمانهای طولانی است. درحالیکه از نظر زمانی، نسبت به شبیه سازیهای رایج کلاسیکی حدودا سه مرتبه بزرگی (زیاد و کم) کند تر هستند. ولی این نرم افزار حدودا دو مرتبه بزرگی از معادل کوانتمی خود سریعتر است. البته این تنها خاصیت این بسته محاسباتی نیست.

این نرم افزار در تقریب خاصی کار میکند که همان Tight binding یا تنگ بست یا تنگابست است. ولی اگر برای سیستمی این تقریب مناسب باشد، مثلا گرافین، برای مقاصد خاصی میتوان به راحتی و با احتیاط هایی از آن استفاده کرد.

در گردهمایی ماده چگال زنجان امسال هم خوشبختانه با پوستر یکی از دانشجویان دکتر مجتبی علایی از صنعتی اصفهان مواجه شدم که از همین نرم افزار استفاده میکردند، که نشان میداد دو گروه حداقل در ایران با این نرم افزار آشنا هستند. لذا به درخواست کمیته فیزیک محاسباتی انجمن فیزیک ایران و با حمایت دانشگاه شهید رجایی، کارگاهی در این خصوص در دانشگاه شهید رجایی، به تاریخ ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۳ در این دانشگاه برگزار خواهد شد، که به نظرم فرصت مناسبی خواهد بود برای علاقمندان.

مراجع:
http://www.dftb.org/home/
http://www.psi.ir/farsi.asp?page=dftb93

هیچ نظری موجود نیست: